Background

BRUKSİZM TEDAVİSİ

BRUKSİZM TEDAVİSİ


Bruksizm olarak da adlandırılan diş gıcırdatma, genellikle sinir bozucu olsa da güvenli bir alışkanlık olarak kabul edilir. Bazı insanlar stres veya kaygı ile başa çıkamama nedeniyle bruksizm geliştirir. Diş gıcırdatma, dişlerinizin çiğneme yüzeylerinde aşınmaya neden olabilir. Ayrıca dişlerin şeklini de etkileyebilir. Bruksizm biraz düzeltilebilir. Yaygın bir terapi, uyurken giyilen benzersiz bir ekipmanın kullanılmasını gerektirir. Daha az müdahaleci olsa da, etkili yöntemler biyogeribildirim ve dil egzersizleri gibi davranış modifikasyonunu ve dilinizi, dişlerinizi ve dudaklarınızı nasıl düzgün bir şekilde hizalayacağınızı öğrenmek gibi.

Diğer seçenek ise, küçük dozlarda botulinum toksini doğrudan masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte ederek yapılan botoks, dişlerin kendiliğinden gıcırdatmasını ve çenenin kenetlenmesini durduracak kadar kasın zayıflamasıdır. Bu, kası büyük ölçüde gevşetir ve diş gıcırdatmaya bağlı olarak dişlerdeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltır.

feature
Çeneniz sık sık ağrıyorsa veya ağzınızı açıp kapattığınızda kütleme sesleri duyuyorsanız, dişleriniz anormal derecede kısa veya aşınmış görünür ve dilinizde küçük çukurlar fark ederseniz, o zaman şüphelenebilirsiniz.
Uykunuzda dişlerinizi sık sık gıcırdatmanın sorunlarından biri, hareket ve sürtünmenin her dişi örten dış tabaka olan diş minesini aşındırmasıdır. Birincil nedenler stres ve anksiyete, ilaçların ve tıbbi durumların bir yan etkisi, uyku bozuklukları ve maloklüzyon veya düzensiz bir ısırıktır.
Bu tedavi, ister uyanıkken ister uyurken, kalıcı bruksizm sorunları olanlar için düşünülebilir. Bu tedaviyi hamile veya emziren anneler için önermiyoruz.
Botoks enjeksiyonları 3-6 ay sürer ve daha sonra faydayı sürdürmek için tedavi tekrar edilebilir.
Enjeksiyonlar biraz ağrıya neden olabilir, ancak genellikle çok az ve kısadır. Bazı hastalar enjeksiyonları böcek ısırığı hissine benzetirler.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?