Background

IMPLANT

Implant


Modern diş hekimliği, eksik diş sorununa çeşitli çözümler sunar, ancak profesyoneller tarafından şiddetle tavsiye edilen en gelişmiş çözüm, diş köklerini metal, vida benzeri direklerle değiştiren ve hasarlı veya eksik dişleri yapay ile değiştiren bir prosedür olan diş implantlarıdır. Diş implantları, eksik dişlerin kökü olarak görev yaptıkları çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilir ve ameliyattan sonra diş hekimi, diş implantı bölgesinin üzerine bir kron veya yedek diş yerleştirir.

Diş implantlar, ağzında hiç diş bulunmayan veya bir ya da birden fazla diş eksikliklerinde yapay kökler olarak kullanılmaktadır. Diş implantlarıyla desteklenen protezler sayesinde ana dişiniz gibi çiğneme yapılmakta ve ayrıca çok daha başarılı estetik sonuçlar alınabilmektedir. Tek diş eksikliklerinde de komşu dişlerde hiçbir işlem yapılmasına gerek kalmadan sağlıklı dişler yapılabilmektedir.

İmplantlar vücut dokuları tarafından kabul edilen ve son derece dayanıklı, ileri teknoloji ürünü olan titanyumdan imal edilmektedir. Lokal anestezi altında yarım saat kadar süren bir operasyonla yerleştirilirler. Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanır. İmplantların yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir. Son yıllarda beklenmeden protez yapılması konusunda araştırmalar vardır.

feature
Hastalar genellikle diş implant tedavileriyle ilgili olası ağrılar konusunda birçok endişeye sahiptir. Gerçek ise prosedürü izleyen herhangi bir ağrının genellikle lokal anestezi altında başarıyla yönetilebildiği ve dolayısıyla da prosedürün tamamen ağrısız olduğudur.
Diş implantları yerleştirildikten sonra vidaların kemiğe yerleştirilip kemikle bütünleştiğini görmek gerekir. Evdeki ağız hijyeninizin kalitesi, diş implantlarınızın ne kadar dayanacağı üzerinde en fazla etkiye sahip olacak çünkü diş implantları sınırsız, hatta uzun bir yaşam döngüsüne sahiptir. Sigara içenlerin implant başarısızlığı açısından en yüksek risklerden birine sahip bir grup olduğunu vurgulamalıyız ve veriler, sigara içenler için başarısızlık oranının%10-15 olduğunu ve bu başarısızlık oranının yüksek alkol tüketen hastalar için benzer olduğunu göstermektedir.
Tek bir dişi, birden fazla dişi veya tüm dişleri eksik olan birçok yetişkin, diş implantları için iyi adaylardır. Yaş sınırı yoktur. Herhangi bir risk faktörü olmamak kaydıyla herhangi yaştaki bir kişi diş implantı yaptırabilir. Çenenin tamamen gelişmiş olması çok önemlidir. Ancak sigara içme veya aşırı içme gibi alışkanlıklar implant entegrasyon başarı oranlarını düşürür.
Diş implantı ameliyatı geçirdikten sonra yeni dişlerinizi temiz tutmak son derece önemlidir. İmplantların sağlıklı kaldığını doğrulamak ve enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olmak için iyi ağız hijyeni şarttır. Diş fırçası, diş arası fırçası, diş ipi ve ağız gargarası gibi doğru aletlerin kullanılması ağzınızın her yerine ulaşmanıza ve dişlerin yanı sıra implant kronlarının etrafını iyice temizlemenize yardımcı olacaktır. İmplant destekli diş ve aradaki komşu dişler, temizlik rutininiz sırasında ekstra dikkat gerektirir.
Ameliyat bölgesinde biraz rahatsızlık veya morluk hissedebilirsiniz. Genellikle bu belirtiler birkaç gün içinde geçer. Ameliyatın yan etkileri azaldıktan sonra, kalıcı implantınızın yerleştirilmesi için birkaç ay beklemeniz gerekecektir. Kalıcı kron yerleştirilene kadar, normal şekilde konuşup çiğnemenizi sağlamak için geçici bir kron veya takma diş takacaksınız.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?