Background

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ


Kök kanalı, kötü çürümüş veya enfekte olmuş bir dişi elden geçirmek ve korumak için kullanılan bir tedavidir. Pulpa olarak da bilinen sinir dokusunu, kan damarlarını ve diğer hücreleri içeren bir dişin içi boş kısmıdır. Pulpa, pulpa odası adı verilen bir boşlukta oturur ve bu, dişin köklerine iner. Kök içindeki pulpa odasına kök kanalı denir. Yani aslında dişin içi anlamına geliyor. Kanal tedavisi sırasında dişin siniri ve pulpası çıkarılır ve içi temizlenir ve korunur.

feature
Diş hassasiyetiniz (özellikle sıcağa veya soğuğa) veya derin çürük veya koyulaşmış diş etleriniz, şişmiş; ağrılı diş etleriniz, dişlerinizde çatlak veya çatlaklar ve diş etlerinizde sivilceler varsa; çiğnerken veya ısırırken keskin ağrınız varsa, o zaman kanal tedavisini düşünmelisiniz.
Önce kök kanalının içindeki her şeyi kaldırıyoruz. Diş hekimimiz diş yüzeyine minik bir giriş deliği açacak ve çok küçük eğeler ile hasta ve ölü pulpa dokusunu ortadan kaldıracaktır. Daha sonra diş hekimimiz küçük eğeler ve sulama sonuçları kullanarak çukur alanı temizler, şekillendirir ve dekontamine eder. Kanal tedavisi sonrası diş öldüğü için hasta artık o dişte ağrı hissetmeyecektir. Son olarak, diş hekimimiz bir kron veya dolgu ekleyecektir ancak kron veya dolgu tamamlanana kadar herhangi bir şey çiğnememeli veya ısırmamalıdır. Bir kron veya dolgu yapıldıktan sonra kişi dişi eskisi gibi kullanabilir.
Tedavi sırasında lokal bölge uyuşturulacağı için ağrı ya da olumsuz bir deneyim yaşamazsınız.
Rutin bakıma devam etmelisiniz, ancak onarılan dişinize iyi bakmanız önemlidir. Örneğin, florürlü diş macunu kullanarak dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, diş ipi kullanarak her gün dişlerinizin arasını temizleyin ve şekerli yiyecek ve içecekleri sınırlandırmaya çalışın.
Tedavi edilmezse dişin yakınındaki doku enfekte olur ve apse oluşabilir. Diş pulpası çıkarılmazsa parçalanır ve pulpa odası içinde bakteriler çoğalmaya başlar ve enfeksiyona veya apseye neden olur.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?