Background

KOMPOZİT DOLGU & INLAY / ONLAY

KOMPOZİT DOLGU & INLAY / ONLAY


Kompozit dolgular, doğal dişlerin rengini taklit etmek için tasarlanmış reçine ve ince parçacıkların bir kombinasyonudur. Yapışmayı sağlamak için kompozit reçinelerin diş yüzeyine yapıştırılması gerekir. Inlay ve Onlay dolaylı diş restorasyonlardır, yani ağzınızın dışında bir laboratuvarda yapılırlar. Inlay veya Onlay, genellikle bir boşluk basit bir doldurma için çok büyük olduğunda kullanılır.

Inlay, dişin sadece üst yüzeyi hasar gördüğünde doğal diş kronunu restore etmek için kullanılan bir seramik diş restorasyonudur ve altın ile şekle dökülerek veya porselen ile şekillendirilerek bir dolgu ile restore edilemez, oysa Onlay bir Seramik restorasyon, daha büyük diş kuron hasarları için kullanılır, burada dişin üst yüzeyi ile birlikte yan yüzeyi de onarmamız gerekir.

feature
Geleneksel dolgularına göre kırılmalara ve hasara karşı daha dirençlidirler, dişlerin doğal estetiğini ve görünümünü iyileştirme özelliğine sahiptirler. Bunların yanında dişlerin doğal estetiğini ve görünümünü geliştirir. Leke tutmazlar ve 30 yıla kadar dayanabilirler.
Öncelikle dişinizde mevcut bir dolgu varsa diş hekiminiz yerleştirmeden önce onu çıkarılcaktır. Böylece kavite dolgusu kaldırılır. Daha sonra kavite veya hasar görmüş dişten bir kalıp alınır. Böylece dişin ölçüsü, özel yapım ile Inlay veya Onlay kalıbı ile yapılır. Ardından, Inlay veya Onlay hazırlanır, boşluğu kapatmak için geçici bir dolgu yerleştirilir. Restorasyon yapıldıktan sonra, Inlay veya Onlay yerleştirilmesi için bizimle bir randevu daha ayarlamanız gerekmektedir.
Dişinizin sağlığını formda tutmak için düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın.
Kompozit dolgudan önemli ölçüde daha uzun bir ömre sahiptir ve kaliteli ağız hijyeni ile birlikte uzun süre dayanabilirler.
Çürük ve hasarlı diş materyalini ortadan kaldırmadan önce bölgeyi tamamen uyuşturacağız. İşlemden sonra hafif bir rahatsızlık hissederseniz, ağrı kesicilerle bunu atlatabilirsiniz.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?