Background

KRON & KÖPRÜ

KRON & KÖPRÜ


Bir diş kronu, eksik dişlerin onarılmasında kullanılması için sahte diş veya yedek diş olarak adlandırılabilir. Köprüler de aynıdır ancak bir veya daha fazla eksik dişin yerini alır. Bir başlık gibidir ve şeklini ve boyutunu, gücünü eski haline getirmek, görünümünü ve işlevini iyileştirmek için dişi kaplayarak dişin üzerine yerleştirilir. Zirkonyum, altın veya porselen gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Kronlar için en iyi malzeme seçimi, sadece birkaç faktörü belirtmek için krona ihtiyaç duyan dişin konumu, dişin rengi ve dişeti dokunuzun konumu dikkate alınarak kararlaştırılır. Bir veya daha fazla ciddi şekilde hasar görmüş, şekli bozulmuş veya lekeli dişleriniz varsa, diş kronları sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Kronlar, hasarlı dişleri korumak ve gülümsemenizi eski haline getirmek için ideal çözümdür, çünkü dişeti çizginize kadar tüm dişinizi kaplar ve yenisiyle değiştirirler. Kronlar, bir dizi farklı sorunu çözmek için kullanılır. Ağız travması sonucu zarar görmüş çatlak dişler genellikle bir kronla tedavi edilir. Kronlar ayrıca genellikle bir kök kanalından sonra dişi korumak ve dolgu başarısız olursa büyük dolguları değiştirmek veya geniş çaplı çürüklü dişleri onarmak için önerilir. 

feature
Kronlar için hangi materyali seçmeye karar verirken dişinizin konumu, gülümsediğinizde dişin ne kadarını göstereceği, dişeti dokunuzun konumu, kurona ihtiyaç duyan dişin işlevi, nasıl olduğu gibi belirleyici faktörler vardır. Kişisel tercihinizi de söyleyebilirsiniz. Beyazı seçerseniz, iyi ağız hijyeni uygulamalarını takiben kronu taşıdığınız sürece beyaz kalır.
Dolgu için çok büyük, ciddi şekilde aşınmış, çatlamış, zayıflamış, ayrıca bir diş köprüsünü yerinde tutan, şekilsiz veya ciddi şekilde rengi bozulmuş dişleri örten geniş bir oyuğunuz varsa veya bir dişiniz eksikse ve diş hekiminin ihtiyacı varsa krona ihtiyacınız olduğunu söylemek mümkün.
Mevcut dişinizin veya implantınızın üzerine bir kron takılır ve diş hekiminin mevcut dişi modifiye etmesi gerekebilir. İşlem sırasında biraz lokal anestezi yapılacağı için ağrı hissetmezsiniz, ancak işlem sonrası biraz ağrı hissedebilirsiniz.
Verilere ve tecrübemize göre diş kronlarının ömrü 5 ila 15 yıl arasındadır. Kaliteli ekipman ve malzemeler kullanıyoruz ve size ameliyat sonrası diş bakımı sağlıyoruz, ancak bu çoğunlukla iyi ağız hijyeni uygulamalarını ne kadar iyi takip ettiğinize ve kişisel ağızla ilgili alışkanlıklarınıza bağlıdır ve bunu doğal bir diş bakımı olarak görmeniz gerekir. Takıldıktan birkaç gün sonra, dişinize düzgün bir şekilde bağlandığından emin olmak için aşırı sert yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız. En az 2 dakika boyunca günde iki kez fırçalayın ve günde bir kez diş ipi kullanın. Sert gıdalardan kaçının. Buz veya sert yiyecekleri çiğnemek, özellikle porselen bir kronunuz varsa kronunuzun çatlamasına neden olabilir.
Kronlar, hasarlı dişleri korumak ve gülümsemenizi eski haline getirmek için ideal çözümdür, çünkü dişeti çizginize kadar tüm dişinizi kaplar ve yenisiyle değiştirirler.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?