Background

ORTODONTİ VE INVISALIGN

ORTODONTİ VE INVISALIGN


Alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsek bozukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir.

Ağız solunumu yapan bir kişide çenenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır. Uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturulmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır. Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması açısından önem arz etmektedir. Dilin yapı anlamında olması gerekenden büyük olması, çekilmiş diş boşluklarının mevcut olması gibi durumlar da dişlerde aralanmaya neden olur.

Dişlerin tutunduğu çene yapısı küçük ve dişler büyük ise; dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık meydana gelir. Yaşanan erken ya da geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına neden olabilir. Zamanından önce ağızdan düşen süt dişlerinin yerine, ağızda var olan daimi diş bu boşluğa kayar. Oradan çıkması gereken dişler ise kendisine yer bulamayacağı için çapraşıklık meydana gelir. Invisalign tedavisi ise, dişlerinizi aşamalı olarak düzelten bir dizi şeffaf, değiştirilebilir hizalayıcı takma işlemidir. Neredeyse görünmezdir ve metal braketlerden daha hızlıdır.

feature
Invisalign, dişlerinizi yerine kaydırmak için nazik, kontrollü bir kuvvet uygulayan bir dizi özel kalıplı, şeffaf, plastik hizalayıcıdır. Tedavi planı için 3D görüntüleme yazılımı kullanılır.
Günde en az 22 saat giymenizi tavsiye ederiz. Yerken ve dişlerinizi fırçalarken çıkartabilirsiniz.
Başlangıçta dişlerinizde bir miktar baskı yapar ama bu tamamen normal. Dişlerinizin doğru yere hareket etmeye başlaması anlamına gelir ancak bu rahatsızlık bir hafta içinde geçecektir.
Bu tamamen ağız yapınıza bağlıdır. Doktorumuz ilk muayenede size bu konuda detaylı bilgi verecektir.
Onun hakkında endişelenmeyiniz. Yemek için plakaları çıkardığınız sürece çiğnemede sorun olmayacaktır.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?