Background

PORSELEN (LAMİNE) DİŞ

PORSELEN (LAMİNE) DİŞ


Halk arasında “yaprak porselen” olarak bilinen porselen lamineler son yıllarda gittikçe popülerliği artan bir uygulama haline gelmiştir. Dişlerde oluşan lekelenmelerin beyazlatma işlemiyle istenen renge dönüştürülemediği, dişlerin şekil ve formundan memnun olunmayan, diş arası “diastema” dediğimiz boşlukların olduğu vakalarda kullanılmaktadır.

Lamine dişler gerek yapım aşaması gerekse kullanılan materyal açısından klasik porselen kaplamalardan daha farklıdır. Porselen kaplamalarda dişlerin tüm yüzeyinden 1-2 mm kadar bir aşındırma yapmak gerekirken, laminelerde dişlerin ön yüzeyinden 0,5-1 mm kadar bir aşındırma yapmak, bazı vakalarda hiç aşındırma yapmadan uygulama yapılabilir. Ağız bakımına dikkat edip, doktor tavsiyesine uyan hastalar lamine dişlerini uzun seneler rahatlıkla kullanabilir. Laminenin yapıldığı porselen çok dayanıklı olduğu için aşınma gibi bir problemle karşılaşılmaz.

feature
Size dayanıklılık verir. İnce bile olsa süper güçlüdürler ve talaşlara karşı dirençlidirler. Eski veya kırık dolgularınız varsa, kaplamalar onları güçlendirebilir. Fonksiyonellik sağlar çünkü sizi doğal hissettirir, böylece çiğneyip zahmetsizce konuşabilirsiniz. Size kolaylık sağlar çünkü diş telleri için vaktiniz yoksa ve ortodontik tedavi arzuluyorsanız, porselen lamine veneerler istediğiniz gülümsemeyi yeniden oluşturabilir. Uzun ömürlüdür, porselen kaplamalar iyi bakıldığı sürece onlarca yıl dayanabilir. Porselen lamine veneerler, orijinal diş minesinin yerini alan birkaç ince seramik tabakadan oluşur.
Porselen kaplamalarda dişlerin tüm yüzeyinden 1-2 mm kadar bir aşındırma yapmak gerekirken, laminelerde dişlerin ön yüzeyinden 0,5-1 mm kadar bir aşındırma yapmak, bazı vakalarda hiç aşındırma yapmadan uygulama yapılabilir.
Yedi ila yirmi yıl sürebilirler. Ayrıca, kaplamalarınıza bakım yapmak için özel bir işleme gerek yoktur, düzenli fırçalama ve diş ipi gibi ağız hijyeni rutinlerini takip etmelisiniz. Diş bakımınıza bağlı olarak, zaman içinde revizyon gerektirebilir. Porselen lamine veneerler çay ve kahve tüketimi veya sigara içme alışkanlıkları nedeniyle renk değiştirmez. Çünkü onlara çok basit bir şekilde adapte olacaksınız, zaman geçtikçe onları giydiğiniz gerçeğini unutacaksınız.
Kaplamalar çok doğal görünür ve leke tutmaz. Çapraşık dişleriniz, dişler arası boşluklarınız, kısa dişleriniz, renkten memnun olmadığınız, öne bakan dişlerde kırıklarınız varsa size uygun olabilir. Bunların yanı sıra sadece gülümseme dönüşümü yapmanıza değil aynı zamanda daha genç görünmenize, daha sağlıklı ve mutlu görünmenize neden olur. Dolayısıyla daha güzel ve arzu edilen bir gülüş istiyorsanız ve daha genç görünmek ve kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız porselen kaplamalar sizin için doğru olabilir.
Operasyon lokal anestezi altında yapılacaktır. Bu sayede genellikle tedavi sırasında ağrı hissetmezsiniz. Böylelikle lokal anestezi, tedavi sırasında kendinizi çok rahat hissetmenizi sağlar.

GÜLÜMSEMEYE HAZIR MISIN?